Ako vybrať prilbu na motorku

Ako vybrať prilbu na motorku

Kúpou motorky ani zďaleka nič nekončí. Práve naopak, všetko iba začína. A nemyslíme tým iba nové zážitky a dobrodružstvá. Narážame skôr na praktickú stránku tohto rozhodnutia. Ak ste totiž podľahli čaru motoriek, bez vhodného oblečenia, topánok, chráničov a prilby, ktoré vás budú ochraňovať pred nepriazňou počasia alebo pri pádoch, sa jednoducho nezaobídete.

Niet najmenších pochybností, že prilba na motorku je najdôležitejšou súčasťou výbavy každého motorkára. Výber vhodnej prilby si preto zaslúži primeranú pozornosť. Ak prvýkrát stojíte pred otázkou akú prilbu vybrať sebe alebo svojej partnerke, ktorá vás chce sprevádzať na vašich cestách, tak si prečítajte nasledujúce riadky. Napovedia vám, aké konkrétne kritériá by ste mali zohľadniť pri kupovaní vašej novej helmy na motorku.

Aký typ prilby bude pre mňa vhodný?

Nad touto otázkou pravdepodobne nebudete musieť príliš dlho premýšľať, pretože odpoveď je pomerne jednoduchá. V prípade, že milujete adrenalínovú off road jazdu po členitom teréne a kúpili ste si takúto motorku, siahnuť by ste mali predovšetkým po crossových prilbách. Ak však plánujete jazdu po menej náročnom teréne ako sú napríklad poľné cesty, môže vám dobre poslúžiť viacúčelová tzv. enduroprilba. Táto prilba na motorku je kombináciou crossovej a integrálnej prilby. Do úvahy pripadá tiež otvorená trialová prilba na motorku, ktorá je však viac používaná na súťažné skákanie v teréne.

Ak na vašich jednostopových miláčikoch jazdíte výhradne po klasických cestách, tak si v podstate môžete vyberať až zo štyroch alternatív. Rozhodnúť sa môžete pre integrálne prilby, výklopné a otvorené prilby alebo ak na vašej motorke nedosahujete mimoriadne vysoké rýchlosti, dobrou voľbou môžu byť aj spomínané viacúčelové enduroprilby.

V princípe nie je dodržiavanie používania jednotlivých typov prilieb striktné. Napriek tomu sa však odporúča rešpektovať konkrétne vlastnosti a schopnosti prilby. V ťažkom teréne by vás totiž napríklad helma určená skôr pre jazdu na skútri neochránila tak, ako to dokáže urobiť crossová prilba. Naopak, pri nenáročnej víkendovej jazde po meste na skútri by ste sa určite necítili dobre a komfortne v crossovej prilbe. Pozrime sa preto na základnú charakteristiku jednotlivých typov heliem.

Crossová / off road prilba na motorku

Konštrukcia helmy kladie dôraz na ochranu hlavy motorkára počas fyzicky náročnej jazdy v ťažkom teréne. Crossová prilba na motorku disponuje zosilnenou úpravou v oblasti brady, ktorá mimoriadne efektívne chráni tvár motorkára pri rôznych nárazoch. Prilby sú zvyčajne vybavené štítom, ktorý primárne poskytuje ochranu pred slnkom, no v prípade jazdy za ďalším motorkárom pomôže chrániť tvár pred odletujúcimi kamienkami. Zrak musí byť v tomto prípade chránený samostatnými offroadovými okuliarmi.

Integrálna prilba na motorku

Ide o typ prilby, ktorý je určený na rýchlu jazdu. Integrálna prilba na motorku ponúka výbornú aerodynamiku a ešte lepšiu bezpečnosť. Konštrukcia helmy je celistvá, bez možnosti vyklápania prednej časti. Kvalitné integrálne prilby sú vybavené integrovanými slnečnými clonami, systémom dvojitého plexi Pinlocku, ktorý eliminuje zahmlievanie prilby, prípravou pre slúchadlá a okuliare alebo nastaviteľným ventilačným systémom.

Výklopná prilba na motorku

Výklopná helma je schopná ponúknuť primeranú bezpečnosť a nadštandardný komfort motorkárom, ktorí sa vydávajú na dlhé cesty. Časť helmy v oblasti brady je možné vyklopiť smerom hore, čo je veľmi praktické pri horúčavách alebo počas kratších zastávok. Motorkár tak nie je pri občerstvovaní sa nútený skladať prilbu z hlavy a zároveň môže zrozumiteľne komunikovať so spolucestujúcimi. Výklopná prilba je pohodlná, dobre sa s ňou manipuluje a je vhodná aj pre okuliare. Niektoré modely výklopnej prilby sú homologované (disponujú certifikátom) ako otvorené prilby a umožňujú jazdu s vyklopenou prednou časťou.  

Otvorená prilba na motorku

Otvorená prilba bez ochrany brady je konštruovaná pre nižšie rýchlosti a príde vhod predovšetkým majiteľom skútrov. Prilby ponúkajú dve verzie a to  otvorenú prilbu s plexi alebo otvorenú prilbu bez plexi, ktorá sa potom používa s okuliarmi. Obidve prevedenia sa vyznačujú vysokým komfortom, ľahkou manipuláciou pri nasadzovaní prilby na hlavu a širokým, neobmedzujúcim výhľadom po nasadení prilby. Pocit z jazdy s otvorenou prilbou je výnimočný, pretože takáto prilba umožňuje maximálnu spätosť s okolím. Otvorené prilby navyše potešia svojim vzhľadom, pretože mnohé z nich patria k vydareným dizajnérskym kúskom.

Viacúčelová, enduroprilba na motorku

Ako sme to už v našom článku spomenuli, viacúčelová enduroprilba v sebe spája a kombinuje prvky crossovej a integrálnej prilby. Takáto prilba je celistvá, disponuje plexisklom a podobne ako crossová prilba má štít a odvetrávanie. Prilbu je možné použiť na off roadové jazdy po ľahšom teréne alebo na jazdenie po cestách. Vzhľadom na jej aerodynamiku nie je vhodná pre vysoké rýchlosti.

Výber prilby na motorku podľa materiálu

Už viete ako vybrať prilbu na motorku, resp. jej typ? Super. Ak už máte vybraný typ prilby, pozrieť sa môžete na materiál použitý na výrobu prilby. Materiál ovplyvňuje nielen jej hmotnosť, ale aj odolnosť voči nárazu. Vo všeobecnosti sa za najbezpečnejšie a najľahšie považujú prilby vyrobené z karbónových (uhlíkových) vlákien.

Výborne vlastnosti však ponúkajú aj prilby vyrobené z kompozitných materiálov. Do tejto kategórie patria karbon-kevlarové prilby vyrobené z uhlíkových a aramidových vlákien alebo  sklolaminátové (fiberglassové) prilby. Pri všetkých týchto prilbách však treba počítať s trochu vyššou cenou. V súčasnosti sa veľkej obľube tešia prilby vyrobené z polykarbonátu, ktoré vám tiež bez akýchkoľvek kompromisov dokážu zabezpečiť primeranú bezpečnosť.

Rozhodovať môže výbava i aerodynamika

Výbava prilby je ďalším kritériom ktoré je potrebné zobrať do úvahy pri jej výbere. Prilba so systémom Pinlock vám pomôže vyriešiť zahmlievanie plexiskla pri daždi alebo počas chladnejších dní. Kvalitná ventilácia zasa zabezpečí dokonalú cirkuláciu vzduchu. V uzavretej prilbe sa tak budete cítiť príjemne a komfortne. Zamyslieť by ste sa mali aj nad prilbou ktorá má vo výbave prípravu na inštaláciu Intercomu alebo nad  integrovanou slnečnou clonou, ktorú oceníte nielen pri oslňovaní slnkom.

Prilby toho ponúkajú skutočne veľa. Ak vám napríklad záleží na predĺžení životnosti vašej prilby, siahnuť môžete po helme s UV ochranou, ktorá bráni degradácii materiálu. Čo sa týka interiéru helmy, tak vyberateľná a prateľná vnútorná výstelka by mala byť v prípade kvalitnejších prilieb už samozrejmosťou.

Aerodynamika prilby nadobúda na osobitnom význame najmä pri vyšších rýchlostiach. Prilba na motorku s horšou aerodynamikou môže pri vysokých rýchlostiach zhoršovať stabilitu hlavy a tým nadmerne namáhať krčné svalstvo. Zlá aerodynamika prilby však úzko súvisí aj s hlučnosťou prilby. Ak hľadáte prilbu na skúter, aerodynamiku nemusíte brať do úvahy, pretože pri nižších rýchlostiach vám dobré služby preukáže ktorákoľvek otvorená prilba s plexi.

Ak sa neviete rozhodnúť, kontaktujte nás

Parametrov, ktoré môžete zohľadniť pri hľadaní tej správnej helmy na motorku je veľa a výber nemusí byť až taký jednoduchý, ako sa to na prvý pohľad  zdá. Ak ani po prečítaní tohto článku neviete ako vybrať prilbu na motorku, tak nás neváhajte kontaktovať. Radi vám pomôžeme vybrať prilbu, ktorá vám bude vyhovovať po všetkých stránkach a splní všetky vaše očakávania.

Zpět